top of page

Viktoriya Yatsenko

Assistant Volunteer / Dobrovolnice

EN:

I have been working in the organization for about six years. In my opinion, volunteering is not just about helping to solve or alleviate social problems. You voluntarily invest your time, effort and talent. The volunteer puts his efforts primarily into the future in which he believes.

Since the beginning of the war in Ukraine, therefore, every Ukrainian has tried his best to protect his country from the Russian aggressor. That is why every day I try my best to help everyone who suffers as a result of this brutal attack.


CZ:

V organizaci pracuji asi šest let. Podle mého názoru dobrovolnictví není jen o tom, že pomáháte řešit nebo zmírňovat sociální problémy. Dobrovolně totiž investujete svůj čas, úsilí a talent. Dobrovolník vkládá své úsilí především do budoucnosti, v kterou věří.

Od začátku války na Ukrajině se proto každý Ukrajinec snaží udělat co nejvíce pro ochranu své země před ruským agresorem. Proto se každý den ze všech sil snažím i já pomáhat všem, kteří trpí v důsledku toho brutálního útoku.


Lviv, Ukraine / Lvov, Ukrajina+380 93 844 9475

Viktoriya Yatsenko
bottom of page